Генерализираното тревожно разстройство
Генерализираното тревожно разстройство (GAD) е психично състояние, характеризиращо се с прекомерна и постоянна тревога за ежедневни събития, които обикновено не причиняват безпокойство. Хората с GAD изпитват постоянно напрежение, страх или безпокойство, което може да продължи седмици или дори месеци. Те често имат проблеми с концентрацията, съня и могат да изпитват физически симптоми като мускулно напрежение, умора и затруднено дишане.
Симптомите на генерализирано тревожно разстройство (GAD) включват:
- Прекомерно безпокойство или тревога за ежедневни събития, които обикновено не причиняват безпокойство;
- Трудности при контролиране на притесненията, дори когато човекът знае, че те са неразумни;
- Продължително чувство на тревожност, което продължава най-малко шест месеца;
- Невъзможност за концентрация;
- Раздразнителност, бързо избухван;
- Безсъние и/или умора;
- Чувство на възбуда;
- Мускулно напрежение или болки;
- Гадене и/или стомашно разстройство;
- Потене и/или студени тръпки;
- Треперене;
- Затруднено дишане или усещане за задушаване;
- Суха уста;
- Проблеми със заспиването и/или продължителността на сън;
- Избягване на ситуации, които предизвикват безпокойство.
Ако изпитвате тези симптоми повече от шест месеца, важно е да потърсите професионална помощ. Лекар или терапевт може да постави правилна диагноза, а психиатър да препоръча подходящо медикаментозно лечение.
Лечението на генерализираното тревожно разстройство (GAD) обикновено включва комбинация от психотерапия и лекарства. Целта на лечението е да помогне на човек да управлява симптомите си, да намали тревожността и да подобри качеството си на живот. Ето някои възможности за лечение:
Психотерапия, която е насочена основно към осмисляне и промяна в поведението и мисленето. Някои похвати от психотерапията, използвани за лечение на GAD, включват:
- Когнитивно-поведенческа терапия, която цели хората да идентифицират и променят мисловните модели, които водят до тревожни чувства и поведение.
- Управление на вниманието е подход, който учи хората как да разпознават и да се справят с физическите симптоми и реакции на тревожност.
- Междуличностна терапия, чиято цел е хората да подобрят комуникационните си умения и да разрешават конфликти, което намалява стреса и безпокойството.
Медикаментозна терапия. Назначава се само от психиатър. Тези лекарства могат да бъдат от групите на:
- Бензодиазепини: Това са успокоителни, които помагат за намаляване на тревожността и паниката. Те обаче могат да доведат до зависимост и трябва да се използват под контрола на лекар.
- Антидепресанти: Някои антидепресанти, като селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRIs), са ефективни при лечение на GAD. Отнема няколко седмици, докато започнат да действат.
- Бета-блокери: Тези лекарства помагат за облекчаване на някои физически симптоми на тревожност, като сърцебиене и изпотяване.
Препоръчителна е комбинацията от психотерапия и медикаменти за лечението и справянето със симптомите на GAD. Важно е лекарят и психотерапевтът да работят в тясно сътрудничество, за да се намери най-подходящия план за лечение.
Свързани публикации
Биполярно разстройство
Биполярното разстройство, известно преди като маниакално-депресивна болест, е...
Паническо разстройство
Повечето хора, страдащи от паническо разстройство са интелигентни, но и...
Обсесивно-компулсивно разстройство
Обсесивно-компулсивното разстройство е психично разстройство, характеризиращо се...
Депресия
Депресията е един от най-често срещаните психични проблеми в днешно време. Тя...