Символдрама при психосоматични заболявания
Сред направленията на психотерапията и психокорекцията при лечението на психосоматични разстройства, методът на дълбоко психологически ориентирана психотерапия, наречен символдрама, или кататимно-образната психотерапия, се оказа клинично високо ефективен. Като метафора тя може да бъде описана като психоанализа, използваща будни сънища.
Използването на символдрама е подходящо за следните патологични състояния и нарушения: невро- и психо-вегетативни разстройства и психосоматични заболявания с умерена тежест; състояния на страх и фобия; депресивни неврози; неврози с преобладаващо психично проявление (с изключение на обсесивно-компулсивно разстройство); невротично развитие на личностните разстройства на адаптивните способности; психоневротични разстройства и невротично развитие на личността в детска възраст; нарушаване на адаптивните способности в детска и юношеска възраст.
Предпоставка за успешна психотерапия е абсолютната доброволност, при която част от отговорността за успеха на лечението е прехвърлена върху пациента. Разбирането и предвидливостта са благоприятни при пациенти, които са доста откровени, свикнали с активна работа.
Методът се основава на безплатно фантазиране под формата на “картинни” изображения по тема, зададена от психотерапевта. В същото време психотерапевтът изпълнява контролна, придружаваща, насочваща функция.
Психотерапията, използваща метода на символната драма, може да бъде представена като вид триизмерна координатна система, където едната ос е работа с конфликти (първият компонент), другата е работа, насочена към задоволяване на архаични нужди (вторият компонент), а третата е работа, насочена към развиване на креативността на пациента (третият компонент). Във всеки конкретен случай на работа с пациент, психотерапевтът изглежда се движи в тази координатна система, намирайки се по-близо до едната или другата ос, използвайки различни техники за драматизиране на символи.
Символдрамата се основава на два основни принципа:
- Човек е способен да развие във въображението си фантастични идеи, които са известни не само като нощни сънища, но и като дневни фантазии. С помощта на своите въображаеми способности, човек може всеки път да пресъздава своя образ и да познава себе си в хода на ясен диалектически процес;
- В резултат на емпирични наблюдения на фантастични изображения са разработени редица специфични правила и са установени някои закономерности.
При работа с пациенти с психосоматични заболявания, страдащи от психовегетативни и психосоматични разстройства, образното представяне на болен орган или съответна част от тялото, което показва, че там трябва да се намери някаква промяна, се оправдава. Психотерапевтичният ефект на метода на символдрамата се основава на дълбока емоционална разработка на вътрешни несъзнателни конфликти и проблеми, които са предимно от емоционален характер. Символдрамата позволява да се работи с тях именно чрез емоционални средства. Самото наименование на метода – „символдрама“ или „кататимично преживяване на образи“ – показва връзка с емоциите. В символдрамата терапевтът се занимава с най-дълбоките и автентични преживявания. Благодарение на това дори отрицателните преживявания в образа могат да имат мощен психотерапевтичен ефект. Символдрамата дава възможност за дълбоко преживяване, преработване и приемане на това, което, използвайки вербално-когнитивни техники на психотерапията, ще остане на повърхностно-концептуално ниво.
Проучванията на немски и руски психотерапевти и психиатри, използващи символдрама, позволяват да се препоръча този метод като адекватно средство за диагностика и лечение на голямо разнообразие от психични, психосоматични разстройства и заболявания, като гинекологични и сексуални разстройства, мастопатия, рак, ендогенна депресия, страхове и фобии и др.
Свързани публикации
Същност на психосоматичните заболявания
Въпреки факта, че думата „психосоматика“ се използва много често както в...
Диагностика в психосоматиката
За извършване на психосоматична диагностика, психотерапевтът използва два...
Гещалт терапия при психосоматични заболявания
Гещалт терапията традиционно се счита за един от ефективните методи на терапия...
Защо и как се разболяваме психосоматично
Съществува доста голям брой теории и модели за появата на психосоматични...