Когнитивно-поведенческа психотерапия при психосоматични заболявания
Когнитивно-поведенческите терапевти предполагат, че психопатологичните и психосоматичните разстройства са резултат от неточна оценка на събитията и следователно промяната в оценката на тези събития трябва да доведе до промяна в състоянието на пациента. Когнитивно-поведенческата терапия учи пациентите да реагират по различен начин на ситуации, които предизвикват тревожност или агресия. В този случай се елиминират ирационалните съждения, възникнали на фона на безпокойството. Съвременната поведенческа терапия включва следните подходи:
- приложен анализ на поведението;
- модел на неповеденчески медиатор „стимул – отговор“;
- теория на социалното учене;
- модификация на начина на възприемане на събитията (на случващото се).
По същество тези четири подхода се различават по степента, в която те използват когнитивни концепции и методи. В единия край на континуума е приложен анализ на поведението, който се фокусира изключително върху наблюдаваното поведение и игнорира всякакви медииращи когнитивни процеси. От другия – теорията за социалното учене и когнитивната модификация на поведението, основана до голяма степен на когнитивните теории.
Поведенческата терапия, разглежда соматичните и психичните симптоми като научена форма на поведение, която може да бъде „забравена“. Най-важните модели за обяснение на това разчитат на класическа обусловеност (отзивчиво учене), оперантна обусловеност (учене на предмет) и когнитивно-психологически модел (в когнитивно-поведенческата терапия). В същото време се приема, че поведението при болест се обуславя от влиянието на определени условни стимули (реагиращо научено поведение) и чрез определени положителни последици от тяхното запазване (обективно научено поведение). Последните трудове сочат, че определени мисли и нагласи (познание) водят едновременно до развитие на соматични симптоми и допринасят за тяхното постоянство.
Нов етап в развитието на поведенческата терапия е белязан от трансформацията на нейния класически модел, основан на принципите на класическото и оперантно обуславяне, в когнитивно-поведенчески модел. Целта на „чистия” поведенчески терапевт е промяната в поведението; целта на когнитивния терапевт е да промени възприятието на човек за себе си и заобикалящата го реалност. Когнитивно-поведенческите терапевти разпознават и двете: знанието за себе си и света влияе върху поведението, а поведението и неговите последици засягат идеите за себе си и света.
Когнитивните фактори и стратегиите за справяне влияят на физиологичните процеси: повишаване на кръвното налягане, учестено дишане, промени в кръвообращението и други соматични адаптивни реакции. Специални методи, насочени към промяна на когнитивните процеси и техните последици, са свързани с потискането на нежеланите мисли и чувства (спиране на мислите), с обуславянето на представянията и мислите (латентно обуславяне), с преструктурирането на автоматизираното познание (когнитивното преструктуриране), техники за решаване на проблеми (обучение за решаване на проблеми) и когнитивни техники за справяне със стреса (ваксинация срещу стрес, обучение за управление на стреса).
Психо-образователните техники придобиват все по-голямо значение в психосоматичната медицина, с помощта на които се прилагат стратегии за засилване на здравословното поведение и за отхвърляне на поведения, които имат болестотворен ефект (тютюнопушене, алкохолизъм, хранителни разстройства, наркотици злоупотреба).
Поведенческата терапия е предпочитаното лечение за мъжки и женски сексуални проблеми, като импотентност, преждевременна еякулация, оргазмична дисфункция и вагинизъм.
Методите на поведенческа терапия се прилагат както за пациенти (индивидуално или в група), така и за здрави хора в тяхната ежедневна или друга социална среда за профилактика на сърдечно-съдови заболявания. Поведенческите техники също се прилагат успешно при проблеми като главоболие, хранителни разстройства (анорексия и нервна булимия), астма, епилепсия, нарушения на съня, гадене при пациенти с рак поради лъчева терапия, страх от хоспитализация и операция при деца и др.
Свързани публикации
Терапия, фокусирана на решение при психосоматични заболявания
Терапията, фокусирана на решение е краткосрочна положителна психотерапия. Във...
Видове психосоматични заболявания
Болестите, свързани с органични промени, обикновено се наричат истински...
Позитивна психотерапия при психосоматични заболявания
В основата на позитивната психотерапия е разглеждането на човек като специална...
Сугестивна психотерапия при психосоматични заболявания
Съществуват около 400 вида психотерапия, известни и практикувани за възрастни...