Какво е психотерапията
Данни за практикуването на психотерапия се откриват още в древността. Първите психотерапевти са били магьосници и шамани. Ритуали, танци, церемонии и песнопения са използвани за подпомагане на хората, които са смятани за сериозно болни, чиито проблеми са по-скоро емоционални, отколкото физически. Целта на магьосниците е била да облекчат страданията и да върнат пациентите към по-ефективно функциониране. Векове наред надделявала вярата, че дяволът или злите духове са завладели човек. По-късно вярата в дяволите е заменена от идеята за емоциите като причина за емоционални разстройства.
Буквалното значение на термина „психотерапия“ произхожда от превода на гръцките думи psyche – душа и therapeia – грижа, лечение: „изцеление на душата“. Самият термин “психотерапия” е въведен през 1872 г. от Д. Туке в книгата му “Илюстрации за влиянието на ума върху тялото” и е станал широко популярен от края на 19 век.
Към днешна дата не е формулирана ясна общоприета дефиниция на психотерапията, която да обхваща всички нейни видове и форми. В тесния смисъл на думата психотерапията се разбира като сложно терапевтично вербално и невербално въздействие върху емоциите, преценките и самосъзнанието на човек. Психотерапията е насочена към поддържане на обща хармония на благосъстоянието в широкия смисъл на думата, а не към „излекуване” или „коригиране” на някакви нарушения.
Според съвременните възгледи, в психотерапията могат да се разграничат следните общи задачи:
- изследване на психологическите проблеми на пациента и помощ при тяхното разрешаване;
- подобряване на субективното благосъстояние и укрепване на психичното здраве;
- изучаване на психологически модели, механизми и ефективни методи за междуличностно взаимодействие, за да се създаде основата за ефективна и хармонична комуникация с хората;
- развитие на самосъзнание и самоизследване на пациентите за коригиране или предотвратяване на емоционални смущения въз основа на вътрешни и поведенчески промени;
- съдействие за процеса на личностно развитие, реализиране на творчески потенциал, постигане на оптимално ниво на живот и чувство за щастие и успех.
Психотерапевтичните подходи могат грубо да се разделят на две групи: директивна терапия, фокусирана върху проблема, и недирективна, насочена към пациента. Директивната терапия се характеризира със задължителното „потапяне“ на пациента в проблема. Ако пациентът не иска да се „потопи“, това се интерпретира като резистентност към терапията. Счита се за неефективно да се „ходи в кръг” около проблема на пациента, без да се влиза, без да се задълбава в него. При втория тип психотерапия пациентът е свободен да избира за какво да говори с терапевта и колко време да му отдели. Ако той не говори за своя проблем, това не се разглежда като съпротива, а като законно право да говори за това, което самият той желае.
Условно е разграничаването между клинично ориентирана психотерапия, насочена главно към облекчаване или елиминиране на съществуващите симптоми, и личностно ориентирана психотерапия, която се стреми да помогне на човек да промени отношението си към социалната среда и към собствената си личност. Клинично ориентираната психотерапия традиционно използва методи като хипноза, автогенен тренинг, различни видове внушения и самохипноза. В личностно-ориентираната психотерапия се открива огромно разнообразие от методи и техники.
Независимо от това, можем да говорим за наличието на ключова и водеща идея, която обединява почти всички подходи, налични в психотерапията – желанието да се помогне за развитието на личността чрез премахване на ограничения, забрани и комплекси. Психотерапията се основава на идеята за възможността за промяна, трансформация на човешкото „Аз“ в динамично променящия се свят. С други думи, говорим за въздействието върху определени компоненти на самосъзнанието.
Основната цел на всяка психотерапевтична интервенция е да помогне на пациентите да направят необходимите промени в живота си. Успехът или ефективността на психотерапията се оценява в зависимост от това колко постоянни и в широк смисъл полезни за пациента са тези промени. Оптимални ще бъдат онези психотерапевтични мерки, които осигуряват стабилен, дългосрочен положителен ефект.
Свързани публикации
Причини за психосоматичните заболявания според Райх
Американската медицинска общност критикува психосоматичното виждане на Д-р Райх,...
Биоенергетика
А. Лоуен е автор на метода на биоенергийния анализ. Неговата биоенергетика...
Защитните мускулни системи по Райх
Очи. Защитната обвивка в областта на очите се проявява в неподвижността на...
Властовата невроза и психичните и психосоматични болести
Като цяло телесно-ориентираната психотерапия е доста разнородно...